Tento článek je věnovaný hráčům badmintonu klubu Badminton Sharks Brno. Každý hráč nebo hráčka by se měla v létě věnovat kondiční přípravě v takové míře, jak moc to myslí vážně se sportem. Kondice stojí na samém základu složek badmintonového výkonu a právě proto je hodně důležitá. V létě bez turnajů bychom měli vycházet z větších objemů (např. 3-6 km běh), ale s blížícím se začátkem září postupně výkony v tréninku zkracovat a posouvat do větší výbušnosti a podobně jako v zápase se věnovat spíše intenzivním úsekům (cca 10-15 s zátěž a 15-20 s odpočinek). V jednom vyrovnaném zápase odehrajeme až 120 výměn a naběháme až 5 km ve vysoké intenzitě po zmiňovaných úsecích. To jen na vysvětlení proč jsou kruháče a footworky na klubovém kanálu YouTube skládané ve stále opakujících se krátkých intenzivních úsecích. Najděte se v tomto výčtu ukázkových sportovců a stanovte si svůj cíl do letní přípravy...
A) Pokud jde o sportovce typu "Albert", který má více zájmů a na badminton chodí jen 1x týdně a občas si zahraje nějaký turnaj bez velkých ambicí na úspěch, prostě se badmintonem jen baví, tak mu bude stačit, když si denně zacvičí 4x sestavu pozdrav slunci a do toho bude v rámci léta aktivní na táboře nebo na dovolené s rodinou. Pokud je malý, tak je přihlášen na příměstský tábor. Větší Albert pojede určitě na badmintonový camp. Žádné další tréninky nemusí řešit.
B) O něco více soutěživý je takový "Bonifác". Obvykle trénuje 2x týdně badminton a k tomu chodí do atletiky, plavání nebo třeba na judo. Bonifác má za cíl vypracovat se do starších závodních a dostat se do klubové nominace na mezinárodní turnaj v Německu. Proto bude 2x týdně posilovat podle kruháčů a alespoň 1x týdně si naloží 1 vytrvalostní běh 3-6 km. Boni jede také badminton camp.
C) "Cecyl" trénuje přes školní rok 3x týdně a sám od sebe pravidelně posiluje nebo cvičí nohy pomocí footworku a také se chodí 1x týdně vyplavat. A protože by chtěl vyhrát oblastní přebor a startovat na MČR U13, tak bude o prázdninách cvičit 3x týdně kruháč (2-6 kol podle věku a výkonnosti) a 2x týdně chodit běhat vytrvalostní běh 3-6 km a bude si zaznamenávat čas, aby viděl zlepšení. Na začátku běhu se dobře rozcvičí a po něm se bude trpělivě protahovat. Cecyl jede na cyklo i badminton camp.
D) O něco starší a ještě odhodlanější je "Donald". Má také 3 tréninky přes rok, ale k tomu sám od sebe dělá denně 100 dvojšvihů na švihadle, ob den cvičí kruháče, chodí běhat schody nebo kopce. A protože občas ztrácí koncentraci, tak se naučil žonglovat a neustále se v tom zdokonaluje. Donald by chtěl do reprezentace a startovat za Česko na Mistrovství Evropy juniorů. Donald jede na cyklo i badminton camp a na soustředěních se chystá dosahovat lepších výkonů, než jeho starší kamarádi.
E) "Emanuel" trénuje 4x týdně na skupinovém tréninku v klubu, sám od sebe denně posiluje, chodí běhat a plavat. A za mimořádnou snahu dostává od rodičů za odměnu ranní individuální trénink navíc se svým trenérem. Také využívá masáže s fyzioterapeutem a po dvoufázovém tréninku chodí do vířivky. V létě si Donald stanoví dvoufázový režim. Sepíše si týdenní plán rozdělený na třetiny (bude rozvíjet své silné stránky - např. obratnost a odraz, neskutečně bude dřít na zlepšení svých slabých stránek - např. posilování trupu Core, fixace lopatek a na výbušné síle horních končetin a v poslední třetině se bude věnovat cyklistice - speciálně výjezdům a sjezdům, protože ho technická jízda moc baví a jde o vhodný doplněk v jeho přípravě). Jeho snem je jednou vyhrát MČR dospělých a kvalifikovat se za Česko na Mistrovství světa. V létě se zúčastní cyklo a badminton campu, a protože se chce stát profesionálním trenérem, tak bude i vypomáhat na příměstském táboře.
Kolik sportu dáš, tolik se Ti vrátí! Jsi typ Albert, Bonifác, Cecyl, Donald nebo Emanuel? Komu se nejvíc podobáš nebo komu se chceš opravdu podobat? Pamatuj, když nebudeš trénovat Ty, tak bude trénovat Tvůj soupeř! Podklady pro trénování najdeš na YouTube v klubovém kanálu Badminton Sharks.
Hráči a hráčky SpS mají povinnost si své tréninky a výkony evidovat ve svých denících. Když se podíváte do kondičních testů, tak zjistíte svoji známku za dvojšvihy. Každý by měl brzy zvládnout 35 úspěšných dvojšvihů za 2 minuty. Mladší závodní na švihadle moc netrénovali, a tak je jejich cílem léta zvládnout alespoň 10 dvojšvihů v řadě. Někteří zvládnou nyní jen 1, pak doporučuji skákat prokládané dvojšvihy jednoduchým skokem. A jak se Vám podaří udělat 2 dvojšvihy nebo více v řadě, tak mi pošlete video s takovým pokrokem. Na letním campu budeme testovat i beep test. Pokud budete mít možnost si ho v průběhu domácí přípravy vyzkoušet, bude to jenom Vaše výhoda. Využijte naměřený 20 m úsek a mobilní aplikaci. Není to nic těžkého. Návod najdete na internetu.
Hodně zdaru a na letních campech v plné síle na viděnou!