VÝŽIVA PŘED VÝKONEM

28.11.2014

Cílem strategie výživy před soutěží je boj proti faktorům, které by jinak vedly k únavě nebo ke ztrátě výkonnosti. Mezi faktory, které mohou hráči badmintonu zabránit podat optimální výkon patří podle Maughana (2006) nedostatečné zásoby glykogenu v aktivních svalech, hypoglykémie a její příznaky, přehřátí, dehydratace, hyponatrémie (nízká hladina sodíku v krvi) a zažívací potíže.

Navýšení zásob glykogenu s nízkým glykemickým indexem už 4 hodiny před výkonem může prodloužit dobu, po kterou lze udržet zátěž střední intenzity do vzniku fyzického vyčerpání. Z dostupné literatury vyplývá, že nálož sacharidů oddaluje vznik únavy a prodlužuje dobu udržení ustáleného stavu při zátěži asi o 20 %. To platí i u intervalového výkonu, který je pro badminton typický.

Ve sportovních vědách se vedou spory o vhodnosti přijmu sacharidů v relativně krátkém čase před výkonem. Výsledky naznačují, že jde o čistě individuální snášení sacharidů před zápasem. Někteří sportovci vnímají opravdu negativní reakci a dochází u nich k vystupňované oxidaci sacharidů a ke snížení plazmatické koncentrace glukózy na začátku zátěže a následně k rychlému rozvoji únavy a příznaků hypoglykémie (Maughan, 2006).

Jsem přesvědčený, že příjem stravy před turnajem a v průběhu soutěžního dne rozhoduje v posledních zápasech, které jsou často nejdůležitější a nejtěžší, proto dodávejte pravidelně menší množství jídla v průběhu celého dne, abyste předešli problémům s hypoglykémií.

Mezi vhodné potraviny patří např. celozrnné pečivo s tvarohovou pomazánkou, s červenou paprikou a salátem nebo houska s marmeládou, tousty se šunkou a sýrem, zelenina (rajčata, okurek, mrkev), ovoce (banány, jablka, hrušky), jogurt s rozinkami a oříšky, těstoviny s grilovanou zeleninou a kuřecím masem, kuskus, rýžový nákyp s ovocem nebo ovesná kaše. Hlídejte si také snídaně před ranními tréninky nebo před turnajem, i když na ně často nebývá dostatek času. Pokud nemůžete plnohodnotně snídat před prvním zápasem, navyšte příjem energie na večeři den před turnajem. Předejdete tak hypoglykémii a ráno postačí sníst třeba jen banán a malou misku vloček.

Mnoho lidí přesto úmyslně trénuje a soutěží bez jakéhokoliv energetického příjmu. Snad proto, že se domnívají, že cvičení s prázdným žaludkem podporuje spalování tuků. To je omyl. Aby došlo k úbytku tuků, je nutné vytvořit energetický deficit za celý den. Pokud se před tréninkem najíte, můžete cvičit intenzivněji a déle. Dalším důvodem k hladovění před výkonem může být obava z nevolnosti, která by zhoršila výkon. Konzumace příliš velkého množství nevhodných potravin může způsobit zažívací potíže. Tyto nepříjemnosti se objevují častěji u sportů, ve kterých se tělo sportovce pohybuje nahoru a dolů a při prudkých pohybech, takže i badminton spadá do této skupiny výkonů s tendencí mít žaludeční potíže, pokud jíte bezprostředně před zápasem. Častěji těmito problémy trpí sportovci v nižším věku a ženy. 

Může to způsobovat stres, konzumace velkého množství tuků a bílkovin v přijaté potravě. Nedoporučují se ani potraviny s vysokým obsahem vlákniny, gely, vysoce koncentrované roztoky cukru a nedostatek tekutin. Mezi vhodné nápoje patří nesycená minerální voda, čaje, ředěné džusy nebo hypotonické nápoje.

Povzbuzení kofeinem nemůžu doporučit bez výhrad. Sice může zvýšit mozkovou aktivitu až o 11 %, ale větší přínos má u sportů vytrvalostního charakteru než ve sportech rychlostních (Clark, 2009).

Badmintonisté si mohou pro dosažení svých soutěžních cílů zvolit různé strategie výživy. Podstatné je, aby si každý hráč vyzkoušel, jak bude reagovat na jídlo před výkonem v průběhu tréninkové přípravy a při méně důležitých soutěžích a vyladil si plán odpovídající svým individuálním potřebám. Neexperimentujte v den turnaje. Jezte vyzkoušené pokrmy a potraviny a pijte dostatek tekutin.

Tomáš Voves 

 Zpět do sekce ČLÁNKY. 

© Tomáš Voves
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!