TRÉNOVÁNÍ DĚTÍ
Při trénování dětí je třeba si uvědomit, že trenér má vysoce odpovědnou roli, protože může pozitivně přispět k tělesnému, emočnímu, intelektuálnímu a sociálnímu vývoji dítěte. Badminton může být prostředkem ke zlepšení zdraví či tělesné kondice a může pomoci vytvořit správné návyky, které dítě dobře připraví do života. Badminton také může napomáhat k vybudování sebeúcty, sebedůvěry a disciplíny. Prostřednictvím badmintonu si děti mohou najít nové přátele, naučí se pracovat v kolektivu a také chápat podstatu sportovního chování. Skrze taktické aspekty hry se děti velice jednoduše učí řešit problémy.
Děti dozrávají rozdílným tempem, což si musíme neustále uvědomovat a dle toho přizpůsobovat svůj přístup. Dva stejně staří hráči se nemusí nacházet ve stejné fázi vývoje v jednotlivých oblastech.
Existuje celá řada způsobů, jak lze hru upravit tak, aby učení nových dovedností bylo pro děti co nejefektivnější. Usnadněte těm nejmenším začátky díky kratší raketě. Malým dětem snižte síť. Využívejte míčky a pomůcky, které padají pomaleji, než badmintonové míčky. Ať už máme na mysli nafukovací a jiné balónky nebo zavěšený badmintonový míček pro nácvik horních úderů. Také je vhodná úprava pravidel. Mezi osvědčené změny pro malé děti patří střídání podání nezávisle na tom, který hráč získal bod. Povolené druhé podání v případě, že ho hráč pokazí v prvním pokusu nebo přidávat bonusové body za zahrání určitého úderu (Woodward, 2011 - Coaches' Manual BWF přeložil Pavel Florián).
V dětském věku je nutné zaměřit se na dobré technické návyky, na kterých budou moci děti stavět v pozdějších letech. Taktiku otevírejte jen okrajově a cvičení se zaměřením na rozvoj taktiky přidávejte do tréninku až po zvládnutí základní techniky hry. Je třeba využívat pestrou paletu her a netradičních programů, které děti nadchnou do tréninku. Nezanedbávejte rozcvičení a strečink včetně kompenza. Když se cvičení dobře podá, nemusí to být jen nuda. Pracujte na týmovém duchu a podněcujte hráče ke spolupráci ve skupinových soutěžích a hrách, i když je badminton individuálním sportem. Jsem přesvědčen, že by hráči měli vyrůstat v klubech a trénovat ve skupině hráčů, příp. s přidáním bonusového individuálního tréninku při zvýšeném zájmu a viditelných předpokladech hráče.
Výjimečně nadaní hráči by měli hrát automaticky i turnaje ve starší věkové kategorii, aby si zvykali i na porážky a tlak vyvíjený silnějšími a technicky vyspělejšími hráči. Absence těchto zápasů může mít zásadní dopad na psychiku hráče při přechodu do kategorie dospělých.
Vytvářejte v tréninku podmínky, se kterými se hráči budou moci setkat i v samotných utkáních. Všechny trénované oblasti zapojujte do tréninku vědomě, pečlivě promýšlejte přípravy, abyste naplnili předem navržené tréninkové plány.
Tomáš Voves
Zpět do sekce ČLÁNKY.