TERČ IDEÁLNÍHO HRÁČE

23.01.2014

Tým Badminton Asia (2006) vytvořil návrh ideálního hráče, na kterém můžeme velice přehledně vidět všechny předpoklady badmintonového hráče. Střed terče vytváří 4 základní pilíře, které se dále rozdělují:

1) Kondice (rychlost, síla a vytrvalost)

2) Plynulý pohyb (dobrá práce nohou, přesné rychlé reflexy, předvídání)

3) "Umění kurtu" (klamavé údery, přesnost, důslednost)

4) Inteligence (analytické dovednosti, adaptace)

V badmintonu vynikají především hráči středních postav s dobrou pohybovou koordinací nebo také sportovci vysokých postav, kteří svým velkým dosahem kryjí větší část svého hracího pole (Beneš).

Výjimečné schopnosti v jedné části kruhu mohou nahradit jiné drobné nedostatky. Nakonec nejúspěšnějším se může stát jedině ten, který ani v jednom bodě není znevýhodněn nějakou zásadní slabinou. Hráč, který by byl čistě teoreticky ve všem průměrný, bude jistě dominovat vždy nad hráči, kteří jsou třeba v některé oblasti o hodně lepší, než většina jeho soupeřů, ale v něčem výrazně ztrácí. Proto rozvíjejte ty faktory ovlivňující výkon, ve kterých se necítíte tolik jistí. Po zlepšení v této oblasti se teprve můžete posunout dál.

Na závěr si všimněte, že nedostatky můžete nahradit přednostmi do kříže. Např. špatné kondiční předpoklady můžete vyvážit anticipací soupeřova úderu nebo nedůsledné údery rychlým a efektivním pohybem po kurtu.


Tomáš Voves

Zpět do sekce ČLÁNKY.

© Tomáš Voves
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!