SPORTOVNÍ MASÁŽ

17.04.2014

Zatěžování badmintonistů bez dostatečné regenerace může časem vyvolat poruchy až degenerativní změny pohybového systému. Věnujte pozornost regeneračním složkám aktivní regenerace při tréninkových dávkách větších než 10 hodin za týden. Jednou z účinných metod pečujících o pohybový systém je masáž. Masáž má urychlit zotavení sportovce po výkonu nebo připravit na podání výkonu. Využívá se také k doléčení některých zranění. Masáží kladně ovlivňujeme prokrvení, odstranění odpadních látek, svalové a psychické napětí (uvolnění nebo nabuzení), CNS a kloubní pohyblivost (Hansgut a Kapounková, 2009). 

Dnešní název vychází z latinského massó (=mačkat, hníst). Nejstarší písemný doklad o masáží pochází z Egypta z let asi 1600 př. n. l. V Čechách první písemné pojednání o masáži napsal ortoped Vítězslav Chlumský v roce 1906.

Při použití pomocných masážních prostředků můžeme zvýšit účinek masáže a napomoci lepšímu skluzu a přilnavosti. Nejčastěji používané masážní prostředky jsou oleje a emulze. Při lokální krátkodobé masáži můžeme také využít masti, gely nebo lihové roztoky. Do těchto prostředků jsou záměrně přidávány účinné látky jako jsou silice, flavonoidy, látky s chladivým a hřejivým účinkem, protizánětlivé látky a vitamíny.

Celkovou kontraindikací masáže je mimořádné vyčerpání a stav bezprostředně po vydatném jídle. Nikdy nemasírujeme 4 páry jamek na končetinách, krk zepředu, prsy žen, krajinu pohlavních orgánů, hrany kostí a trny obratlů, masáž břicha při menstruaci a těhotenství, kožní výrůstky a znamínka. V žádném případě neaplikujeme pohotovostní masáž před výkonem u hráčů, kteří nikdy nebyli na masáži.

Klasická masáž využívá 6 základních hmatů. Tření, hnětení, roztírání, tepání, chvění a pohyby v kloubech. Hmaty vedeme ve směru toku krve v žilách. Na končetinách od konce prstů k trupu, na hrudníku a zádech příčně na podélnou osu trupu, na břichu ve smyslu peristaltiky tlustého střeva. Při celkové masáži se obvykle postupuje v následujícím pořadí: dolní končetiny, záda, břicho, horní končetiny, hlava a šíje.

Konkrétní cíle sportovní masáže u badmintonistů jsou příprava na sportovní výkon, pomoc při rozcvičce, specifická pomoc při strečinku,podpora zotavovacích procesů po zátěži, navození pocitu pohody a relaxace, pomoc při doléčování některých zranění. Sportovní masáže dělíme v závislosti na období v sezóně a podle časového zařazení vzhledem k výkonu na masáž přípravnou, pohotovostní před výkonem (dráždivá, uklidňující, zkrácená pohotovostní), v přestávkách mezi výkony, odstraňující únavu a sportovně-léčebnou (indikuje lékař).

Dopřejte si celkovou masáž jednou až dvakrát týdně a částečnou klidně každý den. Sportovní masáže kombinujte s vodními procedurami, které jsou pro badmintonisty také vhodné.


Tomáš Voves

Zpět do sekce ČLÁNKY.

© Tomáš Voves
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!