CHARAKTERISTIKA BADMINTONU

25.03.2016

Badminton ve své primitivní formě považujeme za nejstarší hru na světě (Historie badmintonu). Novodobá podoba sportu s opeřeným míčkem se objevila až v roce 1873 na prvním turnaji v Anglii a od roku 1992 patří do rodiny olympijských sportů a je jedním z nejrychlejších raketových sportů.

Badmintonový pohyb je svojí povahou acyklická bipedální lokomoce rychlostně-vytrvalostního charakteru s kolísavou intenzitou zatížení.

Na hráče jsou kladeny stále vyšší požadavky ve všech oblastech sportovního výkonu (Trénink badmintonu, Kondiční příprava, Psychologická příprava). Zápas trvá asi 30 min, ve třísetovém zápase mohou hráči přesáhnou 60 min. Rychlost badmintonového míčku dlouhá léta zaostávala za golfovým. Momentálně je badmintonový jasně nejrychlejší. Na mezinárodních soutěžích přesahovala naměřená rychlost míče při smeči 330 km/h. V laboratorních podmínkách byla naměřena dokonce rychlost přes 490 km/h. Hráč někdy naběhá během jediného zápasu přes 4 km. Badmintonovou velmocí je Čína. Na světové úrovni dominuje Asie, v Evropě vyrůstají nejúspěšnější hráči především v Dánsku, ale i v Německu a Anglii (Bernaciková, 2009). 


Havlíčková (1993) uvádí, že čistý čas hry v badmintonu odpovídá asi třetině doby celého zápasu a že je skoro 2 x delší než čistý čas hry v tenise. Výměna trvá u velmi dobrých hráčů 3,9 s.

Rozbor badmintonového zápasu českých elitních hráčů dokazuje průměrnou výměnu trvající 6,2 s, přičemž průměrný počet úderů za výměnu byl 6,9. Hráč badmintonu naběhal za třísetový zápas trvající 42 min přes 2,2 km (Voves, 2013), což překonalo uběhnutou vzdálenost tenisty v třísetovém zápase, který se hrál skoro třikrát déle.

Základem je přizpůsobit trénink všem předpokládaným vnějším i vnitřním podmínkám celé soutěže a vychovat hráče tak, aby se dovedl aktivně vyrovnávat se všemi změnami prostředí. Badminton se těší stále větší oblibě u rekreačních hráčů a hrstka českých reprezentantů dovede konkurovat hráčům evropské úrovně. Ti nejlepší se připravují buď individuálně ve svých klubech, nebo využívají tréninkové pobyty v Dánsku a Asii. 

Tomáš Voves

Zpět do sekce ČLÁNKY.


© Tomáš Voves
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!