Inspiration Tour s Petrem Mouritsenem

11/12/2013

Letošní trenérský seminář "Inspiration Tour" s Peterem Mouritsenem a s trenérem národní reprezentace České republiky, Tomaszem Mendrekem, se konal v pěti městech. Vrcholem byla Praha a Brno. Dalším pomocným lektorem byl Petr Báša. Série seminářů pořádaných Českým badmintonovým svazem si bere za cíl rozšířit znalosti českých trenérů a přiblížit trendy světového badmintonu. 

Na pražském semináři nejdříve Petr Báša předvedl možnosti tréninku smíšené čtyřhry. Kdy jako hlavní trenér reprezentantů na MS, Alžběty Bášové a Jakuba Bitmana, nabídl přímo jako na dlani drahocenné zkušenosti z mezinárodního přístupu ke smíšené čtyřhře. Jeho prezentaci považuji za velice obohacující. Bylo to způsobeno i tím, že jsem se v tréninku tak detailně mixem nikdy nezabýval. Některá cvičení jsou na nižší úrovni kontraproduktivní, ale pro absolutní špičku evropského formátu je takové zaměření nepostradatelné. 

Poté Peter Mouritsen (viz foto níže) rozvinul téma tréninku čtyřhry pro kategorii hráčů U9 až U13. Peter svým přístupem k hráčům a vytvářením příjemné atmosféry se zábavnými prvky přispěl k inspiraci do trénování mladých hráčů se zaměřením na čtyřhru. Pro inspiraci shlédněte videa, která pro badmintonweb.cz připravil trenér Tomáš Krajča. Podobně jako vloni jsem si ze semináře odnesl třeba jen několik drobností, nápadů a novinek, ale vždy si těchto obohacení nesmírně cením. Nakonec Peter je jedním z trenérů Viktora Axelsena, který se stal juniorským mistrem světa, takže je pro mě velkou ctí se s ním kdykoliv setkat. 

Školení v Praze se zúčastnil celý trenérský tým BS Brno.

Měl jsem časové možnosti navštívit i dvě dopoledne brněnského školení budoucích trenérů II. třídy, které lektoroval opět Peter. Hráče neučil základní nácvik techniky, nevypisoval jim desítky cvičení na to a ono. Ale jeho záměrem bylo navést hráče a trenéry k novému chápání skladby tréninkové jednotky. Jednoduše, aby z nahazování míčku a zahrávání jednoho určitého úderu z místa nepřešli rovnou na pravidelnou kombinaci např. dlouhý, dlouhý, krátký, krátký. Těch mezistupňů Peter popsal 12. Určete si úder, který byste chtěli někoho naučit, a zkuste si promyslet 12 následných obtížností. Dokážete to?

A na závěr hodnocení Petera Mouritsena (čerpáno z czechbadminton.cz):

For me it is always a pleasure to work for The Czech Badminton Federation. The coaches and players I meet are always motivated and willing to take in new ideas and share own ideas with others. 

This year the CIT finished what we started last year, a trip around all Czech Republic. Most, Kladno and Benatky was some areas that we did not cover last year, but visited this year. Again it was inspiring to see, that every where you can find talents. Our challenge as coaches and clubs is to inspire and help them develop their game to a maximum according to their potential and willingness to achieve their best. For me it is important that coaches and clubs remember, that the players are why the clubs and coaches exists. When we see a great talent, it is important that all clubs and coaches support the player as much as possible. We have so few talents in Europe, who get the maximum support. Too often clubs and coaches protect their own interests. We should guide the players and parents to make the best decisions for the players. That can be to change club, train in a different environment, drive to tournaments outside Czech Republic, etc.

To make that a realistic situation, the big clubs and the federation must support the small clubs, by coaching or courts, equipment, etc. This is not about money, this is about feeling appreciated, being supported in the fact, that the small clubs are doing a great job with our youngest players, that the big clubs can not do alone. The small clubs is the feeding chain for our future stars, and the foundation, that has to be kept alive, if the level of European badminton has to increase in the future.


With the above in mind, I was so glad to see many coaches from different clubs the first 3 days of the CIT 2013. You have a good foundation in Czech Badminton, remember activities and support not just for the elite. 

The last 3 days Tomasz and I did the coach education i Brno. Again 9 very hard working coaches, and with a good knowledge of badminton showed up. We worked on open tactical exercises, a lot on grips and how to build up exercises. Remember that you have never seen a top player with a stiff panhandle grip! If we do not teach the players to change grips, then they will never reach a good level, and they will probably stop and drink pivo, when they get 16. 

Thanks to Czech Badminton Federation for inviting me. A big thanks to Tomasz for his support and big hospitality. I always enjoy time with you. 

Merry Christmas and happy new year! 

Peter Mouritsen


Archiv novinek

media+420 725 891 077