Čínská škola

31/08/2015

Na začátku září jsem si domluvil spolupráci s Wang Ye, což je velice úspěšná německá hráčka čínského původu.


Foto: Wang Ye

   

Měl jsem zájem navázat na loňskou mezinárodní zkušenost v Dánsku, a tak jsem si domluvil spolupráci s čínskou trenérkou. Z asijských trenérů jsem poznal prozatím malajský a singapurský přístup. Byl jsem ve velkém očekávání, jak se bude lišit Čína. Vydal jsem se přes Německo směr francouzské hranice už ve 14 hodin odpoledne, ale po komplikacích na hraničních přechodech, kde se provádí dost pečlivé kontroly, jsem měl nakonec 4 hodiny zpoždění a musel jsem si dohledávat nové spoje, protože mi předem vyhledané vlaky mezitím ujely. Po 18hodinovém cestování celkem 8 vlaky jsem doputoval na místo. Něco jsem po cestě naspal, ale byl jsem už to ráno dost unavený. Stihl jsem se vybalit, připravit na trénink, chvíli jsem poseděl na zahradě a vyrazili jsem na setkání s hráči a pochopitelně také s hlavní trenérkou campu. Hráči i Ye mě přijali velice mile.

Posloužil jsem jako asistent a při cvičeních jsem měl na starosti vždy přidělenou skupinu hráčů. Čínská škola je plná drilu a tvrdšího přístupu, než jsme zvyklí. Ale je pravda, že se za ty roky musela Ye přizpůsobit evropským hráčům, a tak slevila z nasazení, na které je zvyklá. Na trénincích jsme kromě tradičního kondičního tréninku zaměřeného na rychlostní vytrvalost a výbušnost s prvky koordinace zapojovali v odpoledním čase i krátkou pohybovou hru. Po volnějším létě se hráči postupně rozehrávali a musím říct, že na konci soustředění jsem zaznamenal dost zásadní pokrok. V technických nácvicích jsme se často zaměřovali jen na jeden úder a na jeden konkrétní cíl. Každé cvičení trvalo vždy minimálně půl hodiny, ale hráči nejevili známky nudy nebo se nedožadovali jakékoliv změny. Jednoduše jsou na tento přístup zvyklí.

První podvečer po tréninku jsem celý prospal, po večeři jsem šel hned zase spát. Na další dny jsem měl zajištěn program od rodiny hostitelů. Stefan Fürstenau, což je můj přítel již 13 let, od doby, kdy jsem do Wieslochu začal dojíždět na mezinárodní turnaj, se o mě postaral s neuvěřitelnou péčí. V úterý jsem byl pozván na večeři do restaurace. Pak jsem si ještě v krátkosti prošel Winzerfest. Vinařské slavnosti spojené s vinobraním mají ve městě dlouhou tradici. V parku jsou vystavěny kolotoče, adrenalinové atrakce, stánky s pohoštěním a sladkými specialitami. Vedle je vybudovaná hala s ochutnávkou vína a hudebním programem na každý večer.

Ve středu měli hráči volné odpoledne, takže vyrazili do kina, a pak večer měli volné hraní v tělocvičně, pokud o to projevili zájem. Dostal jsem od Stefana Fürstenaua jako předsedy oddílu nabídku, že bych se místo kina mohl zúčastnit sportovního dne pro příchozí děti. Tato akce zároveň slouží jako nábor nováčků. Ale hlavně se mi moc líbilo, že na každé léto vychází celý časopis aktivit pro děti, takže se ve městě stále něco děje. Nábor vedl hlavní trenér mládeže, Peter Ruth. Vše měl pečlivě připravené a měl k sobě snad 6 mladých pomocníků. Pro hráče bylo připraveno i občerstvení a veškerý program proběhl ve velice přátelské atmosféře.    

Po náboru mi Ye zajistila místo na tréninku dospělých s hráči klubu TSG 1885 Wiesloch. Byl to opravdu dlouhý den, kdy jsem měl dopolední trénování na campu, odpolední sportovní den a nakonec ještě 4 hodiny zápasů do pozdních večerních hodin.

Ve čtvrtek už hráči jevili známky únavy, ale po úvodním rozběhání si nikdy moc nestěžovali. Kromě společných tréninků, jsme si s Ye našli prostor i na debaty o trenérství. Probírali jsme pohled na jednotlivé techniky, následnost výuky u jednotlivých věkových kategorií, trenérskou filozofii a také problematiku finanční podpory těch nejlepších.

Zpáteční cesta byla o poznání rychlejší, i když se to neobešlo bez dvouhodinového zpoždění.

Děkuji za zázemí Stefanovi, za přátelský přístup a chuť podělit se o zkušenosti Wang Ye a také všem dětem a dospělým hráčům za nasazení, se kterým přistupovali k tréninkům.

Fotky z akce naleznete ve fotogalerii.

Archiv novinek

media+420 725 891 077