Seminář pro trenéry

02/05/2015

V pátek na 1. máje jsem se vydal vzdělávat do Prahy na trenérský seminář, který se konal na Astře. Školiteli byli paní Markéta OsičkováTomáš Krajča a pan Petr Báša
 


Paní magistra Markéta Osičková, hlavní trenérka Astry Praha, si vzala slovo jako první. Prezentovala projekty a systém vzdělávání trenérů Světové badmintonové federace (BWF). Předávala nám znalosti získané na konferenci BWF v indickém Dillí, která byla spojena s Thomas a Uber Cupem. Nejen, že se na konferenci a následném sněmu dostala mezi nejúspěšnější badmintonisty světa, zažila profesionální vystupování, neuvěřitelnou atmosféru a respekt mezi vysoce postavenými lidmi, kteří spolu nemusí ve všem souhlasit, ale chovají se k sobě s úctou, ale nakonec získala i společnou fotografii s dlouholetým držitelem prvního místa ve světovém zebříčku. Lee Chong Wei se vrátil do světových turnajů právě včera po 8měsíčním zákazu, tak věřme, že naváže na své skvělé výsledky a prolomí smůlu "jen" stříbrných míst z vrcholných akcí.
    
Foto: Czechbadminton.cz


Foto: Czechbadminton.cz

    Druhý přišel na řadu Tomáš Krajča, který jako BadmintonCoach.cz vytvořil skvělý projekt pro mladé badmintonisty vycházející ze španělského modelu. Jedná se o zdravě motivující soutěž, ve které podle dovedností získávají hráči do 13 let barevné náramky, které jsou rozděleny do barev podobně jako v bojových sportech. Myšlenka to je moc dobrá a v Praze se už docela dobře ozkoušela a s podporou Českého badmintonového svazu se bude šířit po celé republice. Tom si úrovně přetvořil dle svého uvážení a údajně po zkušenostech dojde ještě k menším úpravám ve spolupráci s Petrem Bášou, který byl požádán o vytvoření detailních videí, které poslouží pro zkoušející jednotlivých úrovní. Náramků je celkem 8. Začíná se na bílém a nejvyšší úrovní je černý náramek. Hledá se šampion: Staneš se jím i Ty? 
Z tanečního sálu, kde jsme měli příjemné zázemí s projektorem, jsme se po polední pauze přesunuli do tělocvičny. Slovo si vzal nejúspěšnější deblový trenér v České republice. Petr Báša dostal za úkol připravit si docela rozsáhlé téma. O metodice techniky a pohybu by se dalo hovořit asi opravdu dlouho. Pan Báša se zaměřil na detaily v technice, které podle něj v českém badmintonu schází. Často rozebral jednotlivé pohyby do úplných detailů, vysvětloval principy včetně spolupůsobení zjevně nesouvisejících partií těla i jak může být důležité správné dýchání. Od Petra Báši jsem měl v knihovně první knížku o badmintonu. Tehdy vycházela hlavně ze zahraničních překladů a byla doplněna jeho zkušenostmi. Dnes se badminton posunul dál, ale jak můžeme vidět, tak dobrý trenér nesmí usnout na vavřínech a stále se musí učit nové věci. Petr Báša je toho živým důkazem.      
Foto: Badminton-lanskroun.cz

 

Děkuji všem školitelům za dobře připravené prezentace a chuť, se kterou nám předávali nabyté vědomosti, zkušenosti a nápady.

Archiv novinek

media+420 725 891 077