Para-badminton

05/05/2015


Hledáme vhodné zájemce o para-badminton. Našim zájmem je vytvořit tréninkovou skupinu vozíčkářů ve věku do 15 let, ze které třeba někdo postoupí na Paralympiádu :-). Podmínkou je aktivní horní část těla a chuť si zahrát.

Před časem mi zavolala maminka jednoho chlapce na vozíčku, že badminton zkoušeli a bavil je natolik, že by se mu chtěli věnovat. Tento projekt mě zaujal, přestože nemám vystudovanou čistě Speciální pedagogiku, ale jen jsem k tomuto předmětu mohl "přičichnout" v rámci studia na Fakultě sportovních studií.

   
Foto: Handisportmidipyrenees.org

V České republice se doposud, pokud mám dostatečně kvalitní informace, pracuje jen s neslyšícími, mezi které patří i mistr republiky mezi zdravými, Pepa Rubáš. Někdo by si mohl říci, že nejsou takoví sportovci nijak znevýhodnění, ale i když si to neuvědomujeme, tak nám je v badmintonu sluch velkým pomocníkem, protože jsme schopni reagovat i na zvuk. 

Pokud znáte někoho, kdo je na vozíku a chtěl by si badminton zkusit nebo ho pravidelně hrát, předejte mu prosím můj kontakt. Upřednostňujeme sportovce bez mentálního handicapu a velkou výhodou je zdravá horní část těla, protože se vzhledem k rychlosti naší hry, musíte často vyklánět a zaklánět a v těchto pozicích ještě odehrát míček. 

Tréninková setkání by měla začít od září a ještě před létem bychom chtěli zorganizovat náborový trénink. Náborový leták naleznete zde.


Foto: Dundeedragons.net
     Před časem napsal Tomáš Krajča článek na BadmintonWeb.cz o para-badmintonu. Paní Halka Bitmanová jako bývalá úspěšná hráčka, trenérka a také doktorka měla už v roce 2007 rozmyšlené kroky, jak se zařadit do Mezinárodní badmintonové asociace handicapovaných I.B.A.D. (více v článku na handisport.cz) a jak by sama měla zájem trénovat badminton ve spolupráci se starším synem, který byl v té době studentem Speciální pedagogiky. Bohužel i v roce 2010 ještě nepodpořil tento projekt paní Bitmanové ani Český badmintonový svaz. Tehdy Tomáš psal bohužel i o tichu po pěšině. Věřím, že se podaří tento projekt zrealizovat, a že nabídneme vozíčkářům přístup k badmintonu a těm nejlepším třeba i výjezd na nějaké turnaje díky zařazení do mezinárodní asociace. Ať je tedy badminton pro všechny.


V případě zájmu nebo jakýchkoliv dotazů mě kontaktujte na 725 891 077 nebo na voves.tom@gmail.com. 

Archiv novinek

media+420 725 891 077