Nový systém počítání

01/06/2014

Systém počítání hry se v historii vícekrát měnil. Momentálně je ustálen na dva vítězné sety do 21 bodů. V případě stavu 20:20 končí zápas až rozdílem dvou bodů, pokud se tak nestane, zápas končí stavem 30:29. V celé historii sportu měla největší vliv na samotnou hru změna systému počítání, při které se zrušily ztráty podání. Není tolik podstatné, jestli se hraje do 7, 15 nebo 21 bodů, protože to tolik neovlivní přístup hráče k samotné hře, ale zrušení ztrát, kdy mohl získat bod jedině podávající hráč, mělo zásadní dopad na riskování hráčů v zápase. Dnes je každá chyba trestaná bodem pro soupeře bez závislosti na tom, který hráč podával, a tak se vytrácí delší výměny plné riskování a neočekávaných zvratů v jednotlivých výměnách. Taktikou každého hráče je udělat, co nejméně chyb. Protože po chybě při vlastním podání nedochází jenom ke ztrátě podání, ale také ke ztrátě bodu, resp. přidělení bodu soupeři. To nahrává slabšímu hráči v zápase, protože tento systém více srovnává rozdíly. Je výrazně těžší vytvořit si v zápase větší bodový náskok. 

 
Foto: sport.ihned.cz

V posledních dnech má Světová badmintonová federace opět snahy změnit systém počítání, protože některé vyrovnané zápasy na 3 sety trvají nepředvídatelně dlouho a to pravděpodobně komplikuje vysílací práva. Tato zpráva otřásla celým badmintonovým světem. Jsou tři návrhy, ze kterých se pravděpodobně zvolí nový systém:

  1. Na tři vítězné sety do 9 bodů, s ukončením setu při 13 bodech.

  2. Na dva vítězné sety do 21 bodů a s případným třetím setem do 11 bodů, s ukončením ve 30 resp. 15 bodech.

  3. Na dva vítězné sety do 15 bodů, s ukončením při 20 bodech.

Hráči světové špičky jsou s aktuálním systémem spokojeni a do jednoho novinky v počítání odsuzují (www.thestar.com).
Při dotazování nejlepších českých hráčů se dobíráme závěru, že velká většina by přistoupila na nejmenší zlo, kterým je nejpodobnější systém tomu stávajícímu, tedy ta 2) varianta, že by se hrálo na dva vítězné sety do 21 bodů, s případným třetím setem do 11 bodů, což by zkrátilo zápasy trvající přes hodinu a charakter hry by zůstal podobný (Czechbadminton.cz). Stejně tak nejsou pro změnu přední čeští trenéři Radek VotavaTomasz Mendrek a Petr Báša. Radek Votava je nejvíce benevolentní k nabídnutým systémům a přiklání se k druhé nebo k třetí variantě, ale vůbec nejlepším systémem by podle něj byl zápas na dva vítězné sety do 21 (konec při 25) a příp. třetí set by se hrál do 13 bez nastavení (Czechbadminton.cz).
 
Nechejme se překvapit s čím přijde Světová badmintonová federace. Jediné, co bych si nepřál, je první varianta. Podobný systém na tři vítězné sety do 7 bodů tu už byl a moc se podle mého názoru neosvědčil. Zápas skončil málem dříve, než začal a více přestávek mezi jednotlivými sety nahrává hráčům, kteří nejsou tak dobře kondičně připraveni.
 

Archiv novinek

media+420 725 891 077