Historie badmintonu

23/01/2014

První zmínky o hře s opeřeným míčkem byly zaznamenány již před 2 tis. lety u jihoamerických Inků a středoamerických Aztéků. Avšak za přímého předchůdce badmintonu dnes považujeme indickou hru „Poona“, kterou do Evropy přivezl v roce 1872 anglický důstojník vévoda z Beaufortu. Na svém sídle v hrabství Gloucestershire, zvaném Badminton House, zorganizoval historicky první turnaj (1873) a položil tak základy pro vytvoření národní asociace (1893). 

V roce 1899 byl uspořádán první ročník dodnes nejprestižnějšího světového turnaje All England Championship, který je mezi badmintonisty považován za obdobu tenisového WimbledonuV novodobé historii je mezníkem rok 1992 a premiéra badmintonu na OH v Barceloně (Mendrek, 2003).

Důležitou událostí v historii badmintonu je vítězství zlaté olympijské medaile hráče z Evropy. Dán Poul-Erik Høyer Larsen zvítězil v olympijské dvouhře na OH v Atlantě, a tím prolomil absolutní nadvládu asijských hráčů. P. E. Hoyer Larsen byl v březnu 2013 zvolen prezidentem Světové badmintonové federace WBF.

        
Foto: Reuters


Podle Mendreka (2003) se historie badmintonu v českých zemích začala psát v roce 1957, kdy vznikly v Praze první badmintonové oddíly, TJ Spoje Praha a klub na Vysoké škole železniční. Za tzv. otce československého badmintonu je považován Josef R. Beneš, který první přeložil pravidla a byl dlouholetým trenérem, metodikem a propagátorem badmintonu nejen u nás, ale i v zahraničí.


Za nejvýznamnější úspěch českých sportovců ve světě považujeme 
účast Tomasze Mendreka na OH v Barceloně (1992), kde měl badminton svoji premiéru. Mezi další olympijské reprezentanty se zapsal Petr Koukal (viz foto výše) a Kristina Gavnholt (rozená Ludíková), kterým se podařilo splnit kvalifikační podmínky hned na dvě poslední letní OH v Pekingu 2008 a v Londýně 2012. Z juniorských hráčů je to bezesporu Adam Mendrek (viz foto níže), který na MS juniorů 2012 v Japonsku vybojoval 9. místo. Tímto výborným výkonem navázal na stejné umístění desetinásobného mistra ČR ve dvouhře mužů, Jana Fröhlicha, z roku 1998 v Austrálii.
      
Foto: Pepa Rubáš (Czechbadminton.cz) 

 

Tomáš Voves

 

Zpět do sekce ČLÁNKY.

media+420 725 891 077